top of page

VİLLA İNŞAATI NASIL YAPILIR?HAFRİYAT NEDİR, NASIL YAPILIR, MALİYETİ NEDİR?


Şantiyemizi kurduk, şimdi temel betonu için hazırlıklarımıza başlayabiliriz. Bunun için ilk yapılması gereken hafriyat, yani kazı işlemidir.

Hafriyat, genel anlamda bir alanda yapılan tüm kazı çalışmalarını, bu kazılar sonucu ortaya çıkan malzemenin, molozun kaldırılmasını ve uygun alanlara nakliye edilerek boşaltılmasını kapsar.

Kazı alanını belirlemek için hafriyat aplikasyonu yapılır. Arazi üzerinde, mimari projesine uygun olarak ve harita mühendisleri tarafından verilmiş olan koordinatlar eşliğinde, parsel köşe noktaları işaretlenir. Gelen haritacı ekipler, Total Station adı verilen cihazlarla köşe noktaları belirler ve kireç dökerek sınırları çizerler. Böylece projeye göre yapının temel sınırları, arsa üzerinde işaretlenmiş olur.

Kazı işlemlerine başlamadan önce alanın içinde yer alan su, doğalgaz, telefon hatlarına zarar vermemek amacı ile gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Yapılan aplikasyona göre hafriyat, yani kazı yapılmaya başlanır. Bunun için zemine uygun iş makinaları seçilir.

Kazı işlemleri, belirli teknik şartnameler kapsamında düzenlenmiş, iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerince çok tehlikeli sınıfa giren işlemlerdir. Kazı işlemlerinde uygun araç ve ekipman kullanımı önemli olduğu kadar, uzman operatörlerin de bu işlemler sırasında yer alması gerekmektedir.

Hafriyat alınmaya başlandıktan sonra temel derinliğine göre kontroller yapılır. Harita ekibi kazının ne fazla, ne de az olmaması için sürekli olarak operatörlerle iletişim halinde olmalıdır.

Hafriyatın son aşamasında harita ekibi ve operatör sıfırlama dediğimiz; temel zeminin düzeltilmesi işlemini yaparlar. Sıfırlaması tamamlanan temelin asansör çukuru yeri belirlenir ve asansör çukuru da kazılır.

Hafriyattan çıkan moloz ve kayalar, kamyonlara yüklenip belediyenin belirlediği moloz döküm alanlarına atılır.

Böylece hafriyat işlemimiz tamamlanmış ve arsamız temel altı işlemlere hazır hale gelmiş olur.


Kuşadası Bodrum mevki kıyılarında hafriyat maliyeti metreküp başına 50 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page