top of page

VİLLA İNŞAATI NASIL YAPILIR?

Güncelleme tarihi: 5 May 2022

OMURGALI MERDİVEN NEDİR?


Merdivenler günümüzde önemli bir mimari eleman olarak kullanılmaktadırlar. Bulundukları alanları dekoratif olarak etkilediklerinden, merdiven tasarımları ve merdivenlerde kullanılan malzemeler de özel olmalıdır.

Son dönemlerde, özellikle villa projelerinde sıklıkla kullanılmaya başlayan omurgalı merdivenler, bir iskeletin etrafında şekillendirilmiş basamaklardan oluşmaktadırlar. Yapım aşaması uzun ve detaylı bir çalışma gerektirmektedir. Yapısı gereği duvardan ve zeminden destek almazlar. Onu diğer modellerden ayıran bu özelliği ile estetik ve modern görünümü pekiştirirler. Alt kısımlarında bulunan omurga sistemi sayesinde, dayanıklı bir düşey bağlantı elemanı olurlar.

Omurgalı merdivenler, tek omurga ya da çift omurga şeklinde tasarlanabilirler. Tek omurga sisteminde alt kısmında destek olarak tek omurga bulunur. Bu omurganın bulunduğu yer, merdiven tasarımına göre değişmekle birlikte, genellikle orta kısma yerleştirilir. Çift omurga sisteminde ise merdiven sisteminin iki yanına yerleştirilen omurgalar ile sağlam bir yapı oluşturulur.Biz de Berr Mimarlık olarak sadece çizmekle kalmayıp, Berr Sky Villaları projemizde omurgalı merdiveni uyguladık. Bu sayede görsel bir şölen yaratırken, sağlam bir düşey elemanı da projemize dahil etmiş olduk.


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page