top of page

VİLLA İNŞAATI NASIL YAPILIR?

Güncelleme tarihi: 5 May 2022

EVDE SAUNA KEYFİ

Evde sauna fikri size de çok çılgınca gelmiyor mu? Ev saunası, kulağa lüks gibi gelse de uzun vadede spa merkezlerine harcayacağınız parayı, ev için hayat kalitenizi yükseltecek bir yatırıma dönüştürebilirsiniz. Yorgun geçirdiğiniz bir günden sonra evinizin konforunda, size ait bir saunada dinlenebilirsiniz.Üstelik düzenli sauna kullanımının çok ciddi faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Vücudunuzu terleterek, zaman içinde vücudunuzda birikmiş olan toksinleri atabilirsiniz. Saunadan gelen ısı sinir uçlarınızı yatıştırır ve kasları yumuşatır, böylece vücudunuzdaki gerginliği giderir ve eklem ağrılarını en aza indirir. Bu özellikle artrit, ağrılı migren ve baş ağrısı gibi hastalıklardan mustarip olanlar için faydalıdır. Ayrıca sauna kullanmak, metabolizmanın daha iyi çalışmasını, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Cilt sağlılığı ve temizliği, endorfin salınımı, stresi azaltma da saunanın faydaları arasındadır. Listenin daha farklı faydalarla uzayıp gitmesi mümkündür.

Sauna yaklaşık 70 derece sıcaklık ile yüksek nem oranı sayesinde vücudun terletilmesi mantığına dayanır. Tipik bir sauna ahşap kaplı küçük bir oda şeklinde tasarlanır.

Ev saunalarında günümüzün en popüler ısı kaynağı elektriktir. Ayrıca odun, gaz ve kızılötesi seçenekleri de vardır. Gazla giderseniz uygun havalandırma ve bir karbonmonoksit detektörüne ihtiyaç olduğunu unutmayın. Eğer ahşap ile giderseniz bir bacaya ihtiyacınız olacaktır. Kızılötesiyi seçerseniz sadece kuru bir sauna olabilir.

Müstakil bir evde oturuyorsanız eğer evdeki boş alanları rahatlıkla sauna için değerlendirebilirsiniz. Bir bodrum, banyo ve hatta merdiven altı bile sauna için ideal bir alan olabilir.

Elektrikli ısıtmalı saunalar ve infrared saunalar iç mekanlar için en iyisidir. Saunalar, oldukça ısınacakları için neme dayanıklı ve esnek ağaçlar tercih edilmelidir. Bunların başında sedir ağacı gelir. Kavak ve ıhlamur ağacı da tercih edilebilir.

Kullanıcı sayısına, ısıtma sistemine ve istediğiniz koltuk sayısına bağlı olarak saunanın boyutlarına karar vermelisiniz. Genelde üstte ve altta olmak üzere iki koltuk seçilir. Üst sıra oturmak uzanmak için, alt sıra ise soğuma noktası olarak kullanılır. Tipik bir saunanın ölçüleri 1.8m x 1.8m x 2.1m’dir. Pencereler veya camlı bir kapı, saunanın ferah olmasını sağlar.

Bunun dışında, eve sauna yaptırmak yalnızca size ve sağlığınıza fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda evinizi satmaya karar verdiğinizde evinize değer de katacaktır.


Bizler de Berr Mimarlık olarak villalarımızda kullandığımız saunalarla sizlere bu konforlu alanı yaratmayı hedefliyoruz.


BERR SKY VİLLALARINDAKİ SAUNAMIZDAN ÖRNEKLERSauna deneyimini daha iyi hale getirmek için;

  • Bir kovayı suyla doldurun, böylece buharla kuru havayı rahatlatabilirsiniz. Saunanız ısıtılmış kayalara sahipse, kayaların üzerine su dökmek için uzun saplı bir kepçeye de ihtiyacınız olabilir.

  • Saunanıza bir termometre yerleştirerek fazla ısınmayı önleyebilirsiniz.

  • Saunada zamanın nasıl geçtiği fark edemeyebilirsiniz, zamanlayıcı kulanın.

  • Kokulu otları, su kovanıza ekleyerek veya ısıtılmış kayaların üzerine koyarak kullanabilirsiniz.

  • Doğal dolgulu ve yıkanabilir kılıflı yastıklar kulanın. Bu yastıkları sık sık yıkamayı unutmayın.

  • Rahatlatıcı bir müzik aldığınız keyfi iki katına çıkarabilir. Bunun için su geçirmez bir ses sistemi edinebilirsiniz.
17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page