top of page

Villa Mimari Projesi Nasıl Hazırlanır ?

Güncelleme tarihi: 12 Nis 2022

Mimari proje tasarımı uzun ve çok değişkenli bir süreçtir. Özellikle söz konusu proje bir villa, köşk, malikane gibi müstakil bir ev tasarımı olduğunda işin empati zorunluluğu oldukça fazlalaşır. Aileniz ya da bir aile için hayali kurulan yaşam biçimini şekillendirmek başlı başına ustalık gerektirir, eğer ki klişe ve basmakalıp şablonlar üzerinden ilerlemek istemiyorsanız!Ki biz Berr olarak klişeler prensiyiz, konservatif klişeleri geliştirmeye bayılırız, hasılı dünya mutfağını severiz ama türk mutfağını tarhanayı, keşkeki, zeytinyağlı limonlu dolmayı daha çok severiz.

Onbinlerce yıldır Adem peygamber den bu yana insanlar yuvalarını tasarladılar, inşa ettiler, içinde yaşadılar, değiştirdiler, yıktılar, tekrar tasarladılar.

Konservatif veya Modernist bir ailenin uzmanlar ,profesyoneller eliyle hayallerinin gerçeğe dönüşmesinin başlangıcıdır villa mimari projesi.

Gayrimenkul bir ailenin hayatları boyunca yapabilecekleri en yüksek ve çoğu zaman en kârlı yatırımdır.


Minimalist ,temiz yaklaşımlarla beraber eklektik yaklaşımlar da çoğu zaman villa sahibi için bir maceradır .İşte, villanızın tasarım süreci tüm bu çok fazla değişkenin bulunduğu macera filminin estetik, şık, düzenli ve ekonomik bir şekilde çözümlendiği, planlandığı, tasarlandığı ve hesaplandığı en önemli aşamadır. Esthetic follows function la başlayan her değişkenin tasarımı bir beyin fırtınası ister. Elit ve entellektüel zihinlerde estetik fonksiyonu takip ederken.Daha show ve vanity esas zihinlerde fonksiyon estetiği takip eder hatta bazen estetik fonksiyonu bırakır ve tek başına var olmak arzusuna girer.


Villanızın arsasını satın aldınız, ihtiyaç ve isteklerinizi tespit ettiniz, bütçenize göre bu listenin önce 2d sonra 3d belki maketle görünmesini bekliyorsunuz.İşte bu etap mimarın gerçek anlamda mutfağa girdiği ve deha spielberg gibi yönetmen koltuğuna oturup esere ilk harcı kattığı etaptır.

Mimar kullanılacak malzeme ,fiyat , ulaşılabilirlik ve uygulama bilgisine hakimse, size bir çok öngöremediğiniz avantaj sağlayarak sizin için çok daha büyük bir değer yaratacaktır.


Mimar seçiminde doğru şıkkı işaretlerken en önemli konu aynası iştir kişinin .. demeli ve mutlaka mimarın referanslarına bakılmalıdır.

Mimarınız tasarım ve inşaat süreciniz boyunca size rehberlik edecek, ufkunuzu genişletecek sıra dışı bir gezgin ve iktisatlı bir tüccardır . Proje süresince ailenizin geçici bir ferdi olur mimar. Sizin için düşünür, fikir üretir, pazarlık yapar.

Rüyanızı önce çizecek sonra gerçeğe dönüştürecek ademoğludur mimar.

En iyi mimarla mı çalışmak istiyorsunuz yoksa her aradığınızda yanınızda olacağından emin olduğunuz bir mimarla mı? Genç ve dinamik, sizin ısrarlarınıza ve kaprislerinize her an yanıt verebilecek başarıya aç bir mimarla mı çalışmak istersiniz yoksa çok tecrübeli ,hiç bir fikrini istişare etmeyen mimarla mı? Küçük , belki yeni mezun bir mimarlık ofisi mi aradığınız yoksa bir çok mimarın çalıştığı, her iş için uzmanlaşmış bir ekibin yer aldığı kurumsal ve marka bir ofis mi? Bu mimar seçimiyle macera filminiz bir mutlu süreç de olabilir tersi de olabilir.


Az önce bahsettiğimiz husus da tabi ki mimarın portfolyosudur. Yani referanslarıdır.


Komşuluk ihtiyacı ,villa hayatı ailenizin yaşamını geçireceği ve mahremiyet ihtiyacınızın yüksek olacağı bir yaşam biçimi olabilir. Bu durumda projenizde perdelemeler, saçaklar, pergolalar, servi duvarları gibi çözümlerle kendinize izole alanlar talep edebilirsiniz.


Resmi imar durumu mimarın kısıtlarındandır.

Parselinizin sınırlarını belirleyen aplikasyon krokisi ve yapılabilecek bina büyüklüklerini tarif eden imar durumu mimarınız için en temel verilerdendir. İmar durumunda villanızın zeminde oturabileceği maksimum büyüklük(TAKS), yola ve komşu parsellere minimum ne kadar yaklaşabileceği(Çekme ve yaklaşma), kat yükseklikleri (h) ve binanın toplam inşaat alanı(KAKS) ile ilgili sınırlar tarif edilir.


Mimari proje,iç mimari proje, statik, elektrik ve mekanik mühendislik projeleri, peyzaj projesi, aydınlatma projesi, havuz projesi, sürdürülebilir bina çözümleri,ses ve yalıtım çözümleri, uygulama projelerinin konsept tasarım, ruhsat projeleri, ihale dosyası hazırlanması mimarınızın size vereceği profesyonel hizmetlerdendir.


Tüm bu hizmetlerde ve bütçede de mutabakat sonrası vira bismillah deme zamanı ...


GÖKSEL IŞIK

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page